Jak si půjčit
Půjčky obecně
Důležité pojmy jsou věřitel a dlužník. Věřitel je osoba nebo instituce, která vám půjčí peníze a věří tomu, že je vrátíte. Dlužník je pak samozřejmě ten, který si půjčí a pak musí splácet. Věřitel je zpravidla jeden, ale dlužníků může být na jedné půjčce i více, pak jsou to tzv. spoludlužníci.
Obecně se všechny typy půjčování vyznačují tím, že jsou zatíženy jakýmsi úrokem, který se vyjadřuje v procentech z dlužné částky. Úrok, i když to dnes není zřetelné, má stejný kořen jako slova určit a říci, jde tedy de facto o cenu, kterou věřitel určuje, řekne si za svou službu - za propůjčení finančních prostředků. Úrok na půjčce pracuje proti vám a znamená jednoduše to, že musíte vrátit více, než jste si půjčili. Čím větší úrok, tím více vrátíte.
Zdroj: https://www.penize.cz/pujcky/213707-skola-financni-gramotnosti-jak-si-nepujcovat

Poplatky
Někdy může být úrok na pohled příjemně nízký, ba může být dokonce nulový. To se pak píše obzvlášť velikým písmem. Nenechte se tím zmást a podívejte se ještě na ta menší až maličká písmena - někde tam budou. Pak si přečtete, kolik vás půjčka bude stát na poplatcích - nebojte, každá společnost, která půjčuje peníze, na tom chce taky vydělat. Cestu si najde.
Při vymýšlení poplatků věřitelé fantazií nešetří, je jich spousta a jsou rozmanité. Máme tak například poplatek za vyřízení půjčky, za vedení účtu, za splátku, za mimořádnou splátku... no prostě, čím více se toho vymyslí, tím méně přehledná je pro klienta půjčka. A tím lépe se pak taky vyhlašuje akce U nás zdarma, bez toho-nebo-onoho poplatku.
Existuje jedna pomůcka, která má spotřebitelům sloužit k tomu, aby bez složitého počítání věděli, jak je vlastně jejich půjčka drahá. Říká se jí RPSN, což je zkratka pro roční procentní sazbu nákladů. Více se o ní dozvíte v jedné z dalších lekcí.
Půjčkám se dávají různá jména, máme hypotéky, leasingy, spotřební úvěry, úvěry účelové i neúčelové... Půjčit vám může i kreditní karta. Princip zůstává stejný: půjčíte si a musíte splácet, o něco víc.
Zdroj: https://www.penize.cz/pujcky/213707-skola-financni-gramotnosti-jak-si-nepujcovat
Spotřební úvěr
Spotřební úvěr neboli spotřebák si berete, když potřebujete koupit něco jiného než auto nebo dům. Spotřebák může být buď účelový - čili dopředu bance řeknete, co si za ty peníze pořídíte (a banka to ocení nižším úrokem) - nebo neúčelový, pak bance neříkáte nic a peníze můžete použít na cokoliv (takže úrok je větší, protože i riziko banky je větší).
Aby to nebylo tak jednoduché, můžete mít účelový úvěr i na nákup auta. Výhodou proti leasingu je, že majitelem jste vy, a tudíž si také sami řídíte povinné ručení a případné havarijní pojištění.
Úroky spotřebních úvěrů se pohybují od devíti do pětadvaceti procent, splatnost od roku do osmi let.
Zdroj: https://www.penize.cz/pujcky/213707-skola-financni-gramotnosti-jak-si-nepujcovat
Kreditní karta
Pokud nákup zaplatíte kreditní kartou (pozor, není karta jako karta, neplést s debetní kartou), tak jste se zadlužili a nakoupili za peníze banky, které teď budete muset splácet. Úroky bývají od 20 do 40 procent.
Zajímavostí je, že pokud tento nákup (neboli půjčku na něj) stihnete zaplatit v bezúročném období (tedy máte do stanovené lhůty, která bývá maximálně měsíc a půl, dost peněz na účtu), je úrok nula a půjčili jste si doopravdy zadarmo. Jiná věc je ovšem poplatek za držení karty jako takové a případné sankce za to, že splátku zapomenete dát úplně.
Zdroj: https://www.penize.cz/pujcky/213707-skola-financni-gramotnosti-jak-si-nepujcovat